Człowiek z pasją

Matematyka w służbie Człowiekowi

Rafał Mirkowski

Jego pasją jest wymyślanie sposobów, żeby pracownicy jak również klienci realizowali cele firmy nawet wtedy, gdy nikt nie patrzy.

Matematyk i absolwent MBA, menadżer z 20-letnią praktyką na wszystkich szczeblach korporacyjnej kariery, łączący pasję matematycznego modelowania biznesu z praktycznym doświadczeniem konsultanta i analityka procesów ekonomicznych w biznesie.

Pomógł w wydatnym udoskonaleniu codziennego zarządzania wielu średnich i dużych firm, w tym Neonet, Ceramika Paradyż czy Strabag.

W modelowaniu i optymalizacji biznesu wyznaje zasadę „jednej kartki” – wszystkie naprawdę istotne dane do podejmowania bieżących decyzji zarządczych mogą i powinny znaleźć się na „jednej kartce”. Muszą być zrozumiałe dla każdego, kto je podejmuje, niezależnie od kompetencji analitycznych. Wreszcie: muszą być zawsze, w każdej chwili aktualne. Na tym polega istota autorskiego rozwiązania Corematrix®.

Twórca patentowych rozwiązań: Multiplanera – organizera 4-tej generacji i 2BOOKa. Autor Multiplanowania – nowatorskiej metody sprawnego działania, której podstawą jest inteligentne odkładanie zadań na właściwy moment.

A jak to wszystko się zaczęło? Na początku była potrzeba …

 

Oto, co pisze o sobie autor.

Już w dzieciństwie pasjonowały mnie łamigłówki, szarady i zadania matematyczne. Teraz pasjonuje mnie rozwiązywanie zagadek analitycznych na pograniczu matematyki i natury ludzkiej.

Tak powstawał MULTIPLANER i 2BOOK a potem MATRIXSYSTEM.

A co to jest MATRIXSYSTEM?

Po skończeniu Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim w 1995 zacząłem pracę w zagranicznej firmie. Moją 7letnią karierę można podsumować tak: od fakturzysty do prezesa.

MATRIXSYSTEM zacząłem tworzyć będąc na etacie. W 1999 kolega poprosił mnie, żebym rozwiązał ich problem: pracownicy dużo zarabiają a i tak nie robią tego co chce Zarząd i koszty są ogromne. Trzeba zmniejszyć koszty napraw i remontów maszyn ale pod warunkiem żeby nie zmniejszać wynagrodzeń oraz wyeliminować nadgodziny. Tak się zaczęło a potem nadchodziły nowe, coraz większe wyzwania.

Moje największe projekty wykonałem w firmach: 4-krotnie STRABAG, 3-krotnie NEONET i również CERAMIKA PARADYŻ, MPP MAĆKOW, CONNECTIS. Najczęściej wygląda to tak, że Szef ma konkretny problem ale sam wyczerpał już wszelkie możliwości i pomysły. No i to mnie najbardziej fascynuje, że on „zna problem” ale „nie wie jak go rozwiązać”- a ja przychodzę, rozmawiam z ludźmi, włączam maszynerię czyli Multiplaner no i mózg. Pytam, słucham, notuję, pytam, słucham, notuję, pytam, słucham, notuję. Następnie podłączam się do systemu, tam gdzie są liczby no i widzę wszystko dokładnie. W liczbach jest prawda, to znaczy w programie sprzedaży i finansowo-księgowym. Mielę tysiące lub miliony danych i wszystko widać jak na dłoni. Potem zamykam się na parę dni i wymyślam kilka rozwiązań. Zazwyczaj to najprostsze jest genialne i to wybierają klienci. To zresztą jest część historii powstania Multiplanera, bo bez niego nie dałbym rady w ciągu kilku dni ogarnąć i zrozumieć tak dużo nowej wiedzy i informacji. Starzy pracownicy zawsze się dziwią, że po kilku dniach wiem więcej niż Oni, którzy pracują tam nawet 20 lat. Ale ja muszę wiedzieć o co chodzi i umieć to uargumentować, żeby przekonać do przedstwianych rozwiązań Szefa i Zarząd.

Potem robię program, testuję go, kalibruję, no i wdrażam. Patrzę jak działa, znowu kalibruję i koryguję aż wszystko działa poprawnie. Trwa to kilka tygodni lub miesięcy, zależy od skali firmy i ile osób muszę „zbadać”. Wtedy mój mózg pracuje nad zagadką 24h i nie spocznie dopóki nie będzie rozwiązania, taki już jestem.

Problemy są konkretne, „twarde” i brzmiące łatwo, np. zmniejszyć saldo zadłużenia klientów, albo czasem wręcz niejasne, dotyczące finansów i efektywności pracy ludzkiej.

Kiedyś w programie do wynagrodzeń Przedstawicieli Handlowych, takich, których strach było ustalać z góry premie bo mogła nagle wynieść 100tyś, wykorzystałem metodę z gry w karty „planowanie/kierki”, albo metodę „oceny przez wyjątek”, często też stosuję dowody i rozwiązania prosto z matematyki. Bo przecież matematyka to opis rzeczywistości.

Badam, robię algorytm, opisuję procedurę działania i robię prosty interfejs użytkownika. Moja dewiza to, prosty w użyciu Pulpit Sterowniczy np. dla Sprzedawców, Managerów, po prostu „dla ludzi”.

Skuteczność mojego produktu MATRIXSYSTEM uzyskuję dzięki temu, że jest uszyty na miarę, rozwiązuje konkretny „problem” danej firmy a przy okazji usprawnia inne procesy.

Podstawą tworzonego programu jest błyskawiczna wizualizacja BIEŻĄCEJ SYTUACJI FIRMY, czyli sprzedaży, produkcji i finansów. Wszystkie najważniejsze dane pokazane są w zrozumiały sposób oraz przedstawione są „na raz przed oczami”  dla wszystkich uczestników procesu. Dzięki temu wszyscy widzą czarno na białym, co się dzieje, co jest najważniejsze i co można poprawić. Ważna jest właśnie BIEŻĄCA SYTUACJA bo to jest klucz do dobrych decyzji szczególnie w sprzedaży.

Podsumowując, MATRIXSYSTEM to aplikacja komputerowa, która automatycznie pobiera dane z systemu finansowo-księgowego i wraz z danymi miękkimi i twardymi, poprzez odpowiednie algorytmy oblicza wskaźniki na podstawie zadanych kryteriów i podaje żądane liczby i wykresy. Wszystkie liczby są te same ale inaczej podane dla: sprzedawców, kierowników, dyrektorów i prezesów. Program agreguje te liczby i wskaźniki i oblicza wynagrodzenie i premię. Jego mocą jest elastyczność oraz możliwość symulacji i przewidywania rezultatów.

Podczas wdrożenia przeprowadzam szkolenia dotyczące efektywności i produktywności w pracy, ponieważ implementacja nowego systemu zawsze wiąże się ze zmianą mentalną pracowników. Działam w każdej branży i na każdym poziomie procesu produkcji czy sprzedaży. Systemy dotyczą robotników, handlowców, prezesów i artystów. Wszędzie jest podobnie, bo natura ludzka i matematyka ma ze sobą wiele wspólnego.

Fizyczną emanacją mojej metody rozwiązywania „zadań produkcyjnych i sprzedażowych” jest właśnie MULTIPLANER, ponieważ dzięki niemu mam błyskawiczną informację zawsze przed oczami. Szybko łączę fakty i potrafię przekonać do proponowanych rozwiązań.