Żeby ludzie chcieli chcieć

065 kopia

Drogi MULTI Zorganizowany Człowieku, dziś coś dla przedsiębiorców.

 

Jak sprawić, żeby pracownicy chcieli chcieć.
Żeby robili to, co należy i wtedy kiedy należy.
Żeby robili to jak najlepiej potrafią i nawet wtedy, kiedy NIKT NIE PATRZY.

Zajmuję się tym zawodowo od wielu lat robiąc systemy wynagrodzeń w różnych firmach i branżach. Oto kilka niezaprzeczalnych faktów.

 

Po pierwsze, stara dobra zasada, którą wyniosłem z wojska mówi, że: “gdzie idzie dwóch – zawsze jeden musi być odpowiedzialny”.

 

Dlatego nie ma innego sposobu jak przerzucić odpowiedzialność za wyniki na każdego pracownika osobiście, oczywiście w ramach jego zakresu kompetencji. Odpowiedzialność, że jemu jest dobrze wtedy kiedy firmie jest dobrze i na przykład zarabia więcej, wtedy kiedy firma zarabia więcej.

 

Po drugie, “Jeśli nie możesz czegoś mierzyć, nie możesz tym zarządzać”

 

Niezbędny jest system pomiarowy, który pokazuje faktyczne i niepodważalne rezultaty (liczby) w czasie rzeczywistym (lub jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego). Rezultaty (liczby) za które pracownik jest osobiście odpowiedzialny, bo ma na nie realny wpływ.

 

Najlepiej kilka liczb zrozumiałych dla wszystkich “jednym rzutem oka”(max. na jednej kartce)
Chodzi o to, żeby nie było miejsca na nieścisłości dające możliwość do zaciemniania sytuacji, że “dane są nieaktualne Szefie a ja mam tyle zamówień, których nie ma ich jeszcze w systemie, etc.”

 

Po trzecie, jeśli słyszałeś powiedzenie “profesjonalista w pracy – nieprofesjonalny w domu”
to wiedz, że prawdą jest również to – “przedsiębiorczy w domu, nieprzedsiębiorczy w pracy”.

 

Każdy w Twojej firmie jest przedsiębiorczy, tylko najpierw musisz to ujawnić/odtajnić a potemzaprząc przedsiębiorczość każdego pracownika do realizacji swoich celów (jeśli jej nie ujawni widocznie powinien realizować się w innej firmie)

 

Po czwarte, “co z oczu to z serca” i odwrotnie “co przed oczami to w sercu”.

 

Żeby realizować cele, człowiek musi na bieżąco, najlepiej codziennie, widzieć postępy swojej pracy (lub ich brak) oraz widzieć prawdopodobną wysokość nagrody, jaką otrzyma na koniec miesiąca – jeśli utrzyma trend.

 

Po …

 

Wtedy “sprawy dzieją się same”. Ludzie robią to, co do nich należy, nawet wtedy kiedy nie patrzysz.

 

Możesz jechać na długie wakacje i na ekranie tableta spokojnie obserwować jak sprawy się mają i z dużym wyprzedzeniem wiedzieć, czy Twój biznes zmierza we właściwym kierunku.

 

Pozdrawiam

 

Rafał Mirkowski

 

PS. Jeśli jesteś zainteresowana(y) zdobyciem głębszej wiedzy na ten temat zapraszam na Multiplanowanie ZESPOŁU W BIZNESIE

Speak Your Mind

*