Jak podjąć dobra decyzję

Większość z Nas pewnie zna historię dwójki przyjaciół, którzy zaczynając od zera - dzięki ciężkiej pracy, mając przed oczami cel - stworzyli firmę, która stała się światową marką. A to przełożyło się na imponujący sukces finansowy. Poznając kolejne losy ambitnych twórców Wiedźmina - dwóch sprzedawców (tak, tak, nie są informatykami!!), warto zadać sobie pytania:

- Kiedy podjąć decyzję, która może przerodzić się w sukces?

- Co to jest dobra decyzja?

- Jak podjąć dobrą decyzję?

Co sądzę na temat podejmowania decyzji? 

1️⃣ W ślad za F. P. Druckerem uważam, że powinno się ją podjąć, jeśli korzyści znacznie przewyższają koszty.

2️⃣ Decyzję należy podejmować szybko. 

Winston Churchill mawiał, że każdą decyzję, nawet wagi państwowej, można podjąć w nie więcej niż 20 minut (oczywiście, jeśli dysponujemy wystarczającymi danymi i informacjami).

3️⃣ Z mojego doświadczenia wiem, że dobra decyzja jest wtedy, gdy wynika z różnicy zdań i jednocześnie jest consensusem a nie kompromisem, czyli obie strony wygrywają. Nie zapominając przy tym słów Henry Forda: “Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej”. 

Jak odnieść sukces? Poznajcie mój ulubiony cytat, który nie jest autorstwa żadnego z guru efektywności, tylko Wernera Karla Heisenberga  (1901–1976) – niemieckiego fizyka teoretyka, współtwórcy mechaniki kwantowej, laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1932: „Gdyby ktoś zapytał o to, na czym polegała wielkość czynu Krzysztofa Kolumba w odkryciu Ameryki, to trzeba byłoby odpowiedzieć, że nie na idei wykorzystania kulistości Ziemi do odnalezienia zachodniej drogi do Indii; idea ta była już rozważana przez innych. Nie chodziło również o staranne przygotowanie wyprawy, fachowe wyposażenie okrętów, czego i inni mogli dokonać. Najtrudniejszą rzeczą w tej wyprawie odkrywczej była natomiast na pewno decyzja oddalenia się od wszystkich znanych dotąd lądów i żeglowania tak daleko na zachód, że posiadane zapasy nie wystarczyłyby już na drogę powrotną.”.

Nie bójmy się podejmować decyzji, by - może i górnolotnie - żeglować ku swoim marzeniom. 

Rafał Mirkowski ERM

24.01.2020 

 

Postaw mi kawę