GTD i "7 Nawyków" Covey'a

"W 2010 roku pierwsi użytkownicy powiedzieli, że Multiplaner to "GTD i Covey w pigułce” i wtedy zainteresowałem się tymi tematami, żeby wiedzieć co to jest? I o czym oni wszyscy mówią?"

Tak zaczyna się historia, którą opowiada twórca Multiplanera, Rafał Mirkowski.

"Na youtube znalazłem wywiad z amerykańskim pisarzem, Davidem Allenem o jego GTD.

Jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałem, że jakiś mądry człowiek opowiada o metodach skutecznego działania i jednocześnie dokładnie opisuje to, co robi Multiplaner „prawie sam”, czyli pomaga wprowadzać te metody w czyn. Wszystkie były świetnie sformułowane, sam nigdy bym lepiej ich nie opisał. Jednakże Multiplaner działa również bez tej wiedzy, najlepszym przykładem byłem ja sam a teraz również wielu użytkowników, którzy nigdy nie słyszeli i nie usłyszą o GTD.

Jednocześnie ciągle zastanawiałem się jak to jest możliwe i wtedy moje poszukiwania skierowałem ku drugiemu nazwisku z listy.

Z pomocą przyszedł mi Covey i jego książka "7 Nawyków Skutecznego Działania", gdzie przeczytałem o „kolejnych generacjach narzędzi do zarządzania czasem” i organizerze 4-tej generacji (Nawyk 3)

Zajrzałem więc na stronę Covey’a, a tam setki różnych organizerów i oczywiście jest nawet „FranklinCovey Planner”, ale nigdzie, w żadnym miejscu nie było napisane, że którykolwiek to właśnie organizer 4-tej generacji.

Znowu się zdziwiłem.

Napisałem więc do firmy Covey’a, że „mam jego organizer” i że „Multiplaner spełnia kryteria, które S.Covey zdefiniował”.
Poprosiłem, że jeżeli oni też taki mają to niech mi wskażą konkretnie, który to jest? Odezwali się bardzo szybko. Kolejny raz się zdziwiłem.

Po dość wyczerpującej wymianie korespondencji z Joshem, najmłodszym synem Covey’a, napisał mi, że spotka się ze mną jego brat, Sean Covey, autor "7 Nawyków Skutecznego Nastolatka" i obecny prezes ich firmy oraz poprosił mnie:
„Rafał, czy możesz najpierw zrobić prezentację w naszym polskim oddziale, zanim mój brat przeleci przez ocean?".

No i przeleciał.

Spotkaliśmy się w Lizbonie, w hotelu nad samym Atlantykiem.

Kolejny raz się dziwię, Sean przychodzi punktualnie i od razu mnie poznaje. Podchodząc mówi, „to ty musisz być Rafał”. Mam uczucie jakbyśmy dobrze się znali. Po krótkiej wymianie uprzejmości patrzy i mówi: „No dobrze, a teraz pokaż mi co masz”.

Więc pokazuję mu czysty egzemplarz Multiplanera, bierze go do ręki, ogląda i patrząc mi głęboko w oczy pyta bardzo poważnie: „A czy ty go używasz? Pokaż mi swój Multiplaner”

… zapada cisza … po której położyłem na stole mój osobisty 3planer (na zdjęciu poniżej)

Oglądał go w milczeniu, długo przewracał kartki i dopytywał co zapisuję, w której części oraz jak znajduję potrzebne informacje.

Po chwili chwycił za telefon i zaraz zjawił się jego wspólnik Jeff Anderson. Wtedy sam zaczął mu pokazywać i wyjaśniać, praktycznie całą prezentację zrobił za mnie i chyba nawet lepiej niż ja sam :).

Pamiętam, jak nie mógł się nadziwić, że ułożenie obok siebie niezależnych "planów/płaszczyzn działania" (plane of action) oraz zawsze widoczne nagłówki u góry to taka niewielka zmiana – która zmienia tak wiele.

Sean poprosił o jeden Multiplaner, powiedział, że przekaże go ojcu (dokładnie taki jak na zdjęciach poniżej).  Przyglądając się Multiplanerowi rzucił: "to byłaby bardzo pomocna forma książki edukacyjnej". Całe spotkanie opisane jest tu https://multiplaner.pl/tworca/spotkanie-z-covey-em.html

      

Wtedy doznałem kolejnego olśnienia. I tak zrodził się 2BOOK, czyli dwu-książka. Pierwsza tego typu książka została wydana w 2013 roku przez Złote Myśli.

Sean napisał, podobnie jak jego ojciec, bestseller "7 nawyków skutecznego nastolatka", który polecam wszystkim młodym ludziom i ich rodzicom. Książkę tę miałem wtedy przy sobie i poprosiłem go o autograf. Sean zastanowił się przez chwilę, spojrzał na mnie i Multiplaner i skreślił kilka słów.

To co napisał utkwiło mi tak bardzo w głowie, że stało się to moją myślą przewodnią. "Keep making a difference", czyli "Tak trzymaj, nadal rób różnicę" 

Podsumowując, przeczytałem "7 Nawyków" Covey'a, oraz o zasadach GTD Allena i gdybym miał w jednym zdaniu opisać ich metody, to Allen traktuje sprawy "mechanicznie" a Covey "uczuciowo".

Uważam, że połączony "rozum GTD" i "serce Covey'a" może stanowić skuteczne rozwiązanie wielu codziennych jak i życiowych problemów. No i pomóc wielu ludziom.

A jeżeli Multiplaner przyczynia się do tego to jestem zaszczycony i zwyczajnie szczęśliwy."

Rafał Mirkowski
Kwiecień 2015

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać dawkę wiedzy, tipy na efektywność i ciekawe historie - zapraszam Cię na mój cotygodniowy Newsletter w każdy niedzielny wieczór: multiplaner.gr8.com