Efektywny system wynagordzeń

 

Jakże często istniejące w firmach systemy wynagrodzeń nie rozwiązują problemu motywacji pracowników i ich zaanagażowania w sukces firmy. Z doświadczenia wiem, że są one po prostu źle skonstruowane. Stworzenie prawidłowego systemu premiowego jest zwyczajnie bardzo trudne, ponieważ należy przewidzieć “wszystkie” możliwe przypadki oraz dziesiątki scenariuszy, które mogą się zdarzyć. I co najważniejsze - oprócz tej wiedzy trzeba przede wszystkim chcieć(!)  go wdrożyć. Trzeba mieć odwagę wprowadzać zmiany, mając świadomość, że skuteczny system oczywiście wyróżnia prawdziwie zaangażowanych i efektywnych pracowników, ale też m.in. obnaża “święte krowy”. 

Jakie kryteria powinien zatem spełniać system wynagrodzeń, dzięki któremu firma rozwija się we właściwym kierunku? 

Z mojego wieloletniego doświadczenia specjalisty ds. CRM oraz systemów wynagrodzeń i premii wynika, że efektywny system wynagrodzeń musi spełniać następujące kryteria: 

(1) Bezdyskusyjnie rzetelny - oparty na prawdziwych i niepodważalnych merytorycznie danych liczbowych.

(2) Sprawiedliwy, czyli przykładający do wszystkich jedną miarę.

(3) Spójny, tzn. do którego nie trzeba wprowadzać ręcznie korekty wyników, a nawet nie pozostawia możliwości ręcznej korekty ostatecznych wyników.

(4) Motywujący, czyli jeśli będę miał lepsze efekty, zostanę sprawiedliwie oceniony i lepiej wynagrodzony.

(5) Interesujący - wzbudzający ciekawość pracownika, żeby zainteresował się tematem, “wszedł do gry”.

(6) Szacujący wartość finalną premii - pracownik w każdym dniu bieżącego miesiąca (okresu rozliczeniowego), widzi jaka jest prognoza jego wyniku/wartości premii/ na koniec miesiąca. Innymi słowy codziennie widzi (z bardzo dużym prawdopodobieństwem) jaka będzie jego premia, czyli ile zarobi w tym miesiącu.

(7) Oddziałujący (na Uczestników) - w myśl zasady, że “Liczby mają znaczenie”; taki system ma oferować wartości pieniężne, które mają znaczenie dla pracownika, tzn. możliwa osiągalna wartość premii, czyli minimum 10% wynagrodzenia podstawowego.

(8) Dostępny - każdy może w dowolnej chwili zobaczyć swoje wyniki oraz na jaką wartość szacuje się jego premia.

(9) Wartościujący potencjał pracownika, dzięki czemu można ustalać wartości i zakresy pensji podstawowych.

(10) Wartościujący działania pracownika, czyli oceniający czy strategia którą przyjął działa. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy Pracownik jest święcie przekonany, że to co robi i jak to robi jest właściwe. Jeśli Pracownik zobaczy czarno na białym, że wyniki nie odzwierciedlają jego przeświadczenia, stanowi to szansę do autorefleksji i w konsekwencji do zmiany przekonań i szukania nowych rozwiązań.

(11) Jawny (częściowo)  - pokazujący bieżące wyniki współpracowników (oceny i/lub kwoty), co powoduje zdrowe współzawodnictwo.

(12) Przewidywalny, czyli bezpieczny dla pracodawcy w aspekcie kosztów - żeby Pracodawca nie bał się, że będzie musiał wypłacić niebotyczne kwoty, jeśli któryś np. z Handlowców uzyska nagle niespotykanie dużą sprzedaż.

(13) Zrozumiały i czytelny - każdy Pracownik rzeczywiście rozumie działanie Systemu

(14) Akceptowalny (przez Uczestników), czyli wdrożony zgodnie ze sztuką wdrażania nowych rozwiązań czy aplikacji, polegającą na współuczestniczeniu pracowników na każdym etapie wdrożenia.

(15) Bezkosztowy - premia finansowana jest z dodatkowych zysków lub oszczędności. Innymi słowy pracownik zarabia więcej, jeśli firma zarabia więcej

Prawidłowy system premiowy nie jest co prawda łatwy do zrobienia, ale możliwy i wprost konieczny, Nie musisz być szefem dużej firmy, by odczuć, że efektywny system wynagrodzeń zmieni Twoją firmę bez wydawania kolejnych pieniędzy na promocję i marketing. Wykorzystaj potencjał, który masz. Warto wprowadzić powyższe kryteria w życie. To naprawdę działa.

Dzięki dobremu systemowi premiowania błyskawicznie dochodzimy do sedna sprawy i widzimy rozwiązanie, bo jest czytelny jak moja wypracowana “Jedna Strona”, gdzie wszystkie najistotniejsze informacje o wynikach poszczególnych pracowników, działów czy filii znajdują się na jednej stronie i jednym rzutem oka widać, czy ich działania prowadzą firmę we właściwym kierunku.

Managerowie i Szefowie, doceniajmy naszych Pracowników! Skuteczny system wynagrodzeń to danie możliwości Pracownikowi uczestnictwa w tworzeniu i rozwoju firmy oraz poczucia “ducha przedsiębiorczości”. Pozwala Pracownikowi na zarabianie/oszczędzanie dla firmy więcej przy jednoczesnym zarabianiu więcej dla siebie.

Pracownikom życzę sprawiedliwych systemów wynagrodzeń, na które mają realny wpływ i “widzą”, ile mogą zarobić w danym miesiącu oraz znają na bieżąco poziom realizacji swoich celów i bardzo prawdopodobne własne wyniki

Rafał Mirkowski 

2 czerwca 2020 

Postaw mi kawę