Kto nie lubi robić TEGO rano?

Kilka dni temu dostałem maila z pytaniem - ? Panie Rafale, jak to zrobić, żebym rano miała czas na TO, co lubię najbardziej?

Co zrobić, by rano mieć czas na TO, co lubimy robić najbardziej?
Dla jednych będzie to poranna przebieżka lub asany, porządne śniadanie zjedzone z kimś bliskim czy też TO, co … miała na myśli autorka mailowego pytania, do dziś nie wiem co TO;)
Jak znaleźć czas, by robić to co się lubi, nawet o poranku.
No cóż...pora na poradę Mirkowskiego, wszak trzeba pomóc “Kobiecie w opresji” :))

Warto zastosować się do tych kilku prostych wskazówek, by brak czasu nie zamienił się w stres od samego rana.
Czyli na początek “podstawy z podstaw” Multiplanowania:
- rób właściwe rzeczy we właściwym momencie a poczucie braku czasu wyeliminujesz bezpowrotnie,
- koncentruj się na tym, co robisz w danej chwili a wszystko co może Ci przerwać - odkładaj na konkretne później.

Warto mieć swój Multiplaner. To działa! Bo nie trzeba wtedy nosić wszystkich spraw w głowie, wystarczy TYLKO i AŻ przelać myśli na papier, bo jak wiemy “to co przed oczami to i w sercu”, tzn. jeżeli masz coś ciągle przed oczami to w końcu robisz to nie wiadomo kiedy i “sprawy dzieją się same”, a na końcu jeden rzut oka błyskawicznie rozjaśnia umysł. Ta metoda, zwana Multiplanerem działa!

Warto poświęcić czas pod koniec tygodnia, by uaktualnić i zweryfikować swój PLAN na kolejny tydzień (tak, uaktualnić, bo przecież Plan już jest, tworzysz go wcześniej na bieżąco), plan, który pozwoli zacząć poniedziałek od TEGO, co lubimy robić najbardziej rano. Bo Kolumb, by dotrzeć do celu miał KOMPAS i mapę, a każdy MultiZorganizowany ma PLAN i Multiplaner.

Warto wygospodarować sobie na TO czas MONO i trzymać się poniższych zasad (więcej o MONO i MULTI można przeczytać TUTAJ) : 
- systematycznie przeglądaj wszystkie zapiski,
- wykreślaj sprawy załatwione i nieaktualne oraz dopisuj nowe (ja przekreślam pionowo te zrealizowane, a sprawy w toku przekładam na “konkretne później”),
- pamiętaj, żeby zapisywać od razu i we właściwym miejscu (przegląd pozwala na wychwycenie zaległości, utrzymanie porządku dla spraw przychodzących, sprawdzenie postępu projektów, w które jesteśmy zaangażowani),
- na bieżąco sprawdzaj projekty (PULPIT), listy zadań z zakładki MONO oraz w zakładce LUDZIE/BLISCY zadania, do których się nawzajem zobowiązaliśmy,
- zaplanuj następne działania, kolejne kroki w konkretnej dacie,
- w KALENDARZU przeglądaj przyszłe terminy, by być pewnym co czeka Cię w nadchodzącym tygodniu i jeśli musisz się przygotować, to dzień wcześniej wpisz w Komunikację Od/Do Przypominajkę.
- przeglądnij NOTATNIK i przeanalizuj zapiski z rozmów, rób z nich esencję i wpisuj do PULPITU,
- jeśli wpadnie Ci do głowy coś, co warto zrobić – zaplanuj to od razu w KALENDARZU albo zapisz jako Zadanie na PULPICIE.
Warto mieć porządek w głowie, poukładany i zaplanowany jak w Multiplanerze, zarówno w tym, który już masz, ale też, jak wielu z Was, w drugim, osobnym na życie osobiste. 

I jak wtedy popatrzysz w Multiplaner, to wierz mi ...doznasz uczucia spokoju, zadowolenia i ulgi, bo masz poczucie, że panujesz nad tym co planujesz i co robisz.
Wtedy wiesz, że to Ty układasz swój Plan.
Wtedy poczujesz, że to TY jesteś reżyserem swojego Życia.
Wtedy codziennie rano robisz TO, co lubisz robić najbardziej.
Ja robię :)))

Pozdrawiam

Rafał Mirkowski, ERM

4 lutego 2022

Postaw mi kawę